Ünlü SGK uzmanı İsa karakaş emekliye yapılacak seyyanen zammı canlı yayında ağzından kaçırdı! Net tarih ve rakam verdi

2024 yılına girişle birlikte emeklilere yönelik uygulanacak zam oranları netleşti. Enflasyon rakamlarına göre belirlenen yüzde 37,6’lık zam, emeklilerin hak ettiği payı alarak önce yüzde 42,6’ya ardından ise yüzde 49,25’e çıkarıldı, böylece memur zammı ile denge sağlandı.

En düşük emekli maaşı ise 10 bin lira seviyesinde belirlendi. Ancak, muhalefet en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesini talep ederken, ayrıca seyyanen zam konusu gündeme geldi.

BU TARİHLERİ İŞARET ETTİ

Şubat sonu ve mart başını işaret eden Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, milyonlarca emeklinin seyyanen zam konusundaki beklentilerine cevap verdi.

TGRT Haber canlı yayınında Ahmet Sözcan’ın sorularını yanıtlayan Karakaş, “Anket sonuçlarına göre şubat sonu, mart başı gibi seyyanen zammı bekliyoruz” ifadesini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE EŞİTLENMESİ SON DERECE ZOR”

İsa Karakaş, açıklamalarına şöyle devam etti: “Muhalefetin ifade ettiği gibi asgari ücrete eşitlemek oldukça güç bir durum.

Çünkü yeni bir ekonomik program ve enflasyonla mücadele çabaları söz konusu. Mehmet Şimşek liderliğindeki ekonomi yönetimi, kolay kolay asgari ücret seviyelerine izin vermez.

“12 İLA 15 BİN LİRA OLABİLİR”

“Açlık sınırına çekilmesi gerekiyor en azından. Şahsi görüşüm, 12 ila 15 bin lira arasında bir rakamın uygun olacağı yönünde. Ancak, bu durumda 4-5 bin lira taban maaşı olanlar ile 12-13 bin lira alanlar arasında bir denge oluşacak.

Bu da sistem içindeki dengeleri bozacak ve yüksek prim ödemelerinin anlamını yitirecektir. Seyyanen zammın tüm emeklilere adil bir şekilde dağıtılması gerekiyor, ki Sosyal Güvenlik Sistemi sürdürülebilir kalsın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx