Sanat tarihçileri Tiktok’ta Salvador Dali’yi karalıyor

The Persistence of Memory gibi sürrealist eseriyle 1920’lerin sonlarına doğru modern sanata katkılarından dolayı İspanyol sanatçı Salvador Dali uzun süredir saygıyla bahsediliyordu.

Tiktok üzerinden karalamaya yönelik ilk video 2021 yılının Eylül ayında That_Art_History_Girl isimli kullanıcı tarafından ‘4 nedende Salvador Dali’nin problemli kişiliği’ başlıklı içerik paylaşıldı.

Paylaşılan görüntülerde, ‘Hitler’den çok etkilenmişti, Çocukken 5 metrelik köprüden arkadaşını atmış yaralı halde olan arkadaşının kirazlarını yeme devam etmiş, 3 yaşındaki kız kardeşinin kafasını tekmeleyerek top olduğunu sanmıştım demiş” şeklinde anekdotlar yayınlandı.

Bu olayları Salvador Dali 1942’de yazdığı otobiyografisinde yayımlamış ve köprüden arkadaşını attığı olayda ‘Barcelona’da 5 yaşında bir çocuktum’ diyerek açıklamıştı.

Dali otobiyografisinde, “O öğle esnasında, çok kötü şekilde aldığı darbe yüzünden kafasından leğenlerce kan akan çocuğun bir hafta yatakta yatması gerekti” dedi ve durumu “Sürekli geliş gidişler ve evin içinde yenilendiği genel kargaşa, beni derin sanrılı ruh haline soktu” şeklinde değerlendirdi.

‘İZİN VERİN SİZİN İÇİN SALVADOR DALİ’Yİ MAHVEDEYİM’

TikTok hesabı SarahDipity1, yaklaşık bir yıl sonra aynı olayları vererek detaylar ekledi. Videoya ‘İzin verin sizin için Salvador Dali’yi mahvedeyim’ diyerek başladı.

Sarah paylaştığı videoda, “Bu adamın hala bir sanat kahramanı olarak anlatılmasına anlam veremiyorum. Anlatılmaya kötü olaylarından başlamalı ve nasıl problemli bir sanatçıya dönüştüğünü öğretmeliyiz,” dedi.

“SADİST, MAZOŞİST VE FAŞİST”

Ayrıca Sarah isimli kullanıcı Salvador Dali’yi, ‘Sadist, mazoşist ve faşist” olarak niteledi. George Orwell’ın Dali’nin otobiyografisi hakkında, ‘İğrenç bir insan ama olağanüstü bir sanatçı’ şeklinde yorumladığını söyledi.

Salvador Dali’nin 20’li yaşlarda kadınların cinsel organına fobisi oluştuğunu uzunca bir dönem kadınlarda kaçmaya çalıştığını ve kendisine ise saplantılı olduğunu söyledi. Sarah, ‘Kadının biri Dali’nin ayağının ne kadar güzel olduğunu söylemesi üzerine iltifat eden kadını düşürdü ve yaralanmasına sebep oldu’ dedi.

Meşhur bıyıklı fotoğrafını çeken fotoğrafçı ile aynı gün kedi ve kovalı fotoğrafında gözüken 3 kedinin gerçek olduğunu ve Salvador Dali’nin mutlu olana kadar fotoğrafın 28 kez tekrar canlandırıldığını söyledi. Sarah, ‘Kedilere, gün boyun fotoğraf çekimi için neredeyse işkence edildi’ şeklinde ifade etti.

“NAZİ SEMPATİZANI OLAN FAŞİSTTE ÖZENDİRMEYİN”

Sarah, Dali’nin Hitler aşığı olduğunu söyleyerek sanat öğretmenlerine, ‘Salvador Dali’nin havalı resimleri olduğunu sürrealist eslerindeki ilginç fırça başarısını takdir ederim ama Nazi sempatizanı olan faşistten başka birçok sürrealist kadın sanatçılar da var. Ondan daha iyisini bulabiliriz’ şeklinde çağrıda bulundu.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir